Apartament czy mieszkanie? Na co się zdecydować? - Agrisol

Apartament czy mieszkanie? Na co się zdecydować?


Osoby, które decydują się rozpocząć swoje samodzielne życie i kupić wymarzone, przysłowiowe cztery ściany napotykają po drodze na wiele nurtujących zagadek. Regularnie przeglądając oferty warszawskiego rynku nieruchomości, szybko można zorientować się, że jedne nieruchomości nazywane są „mieszkaniem”, inne zaś „apartamentem”. Wielu zastanawia, czy jest to jedynie deweloperska gra słów, czy może kryje się za tym coś więcej? Jeśli zatem zdecydowałeś, że nie będziesz inwestował w dom jednorodzinny, a wybór pada na lokum w wieżowcu lub kamienicy, warto wiedzieć, kiedy można nazwać coś apartamentem, a kiedy absolutnie nie.

Po pierwsze – metraż i rozmieszczenie pomieszczeń

Na miano apartamentu zasługuje lokum, które cechuje się przestronnością i posiada co najmniej 100 m2 powierzchni oraz 3 metry wysokości. Charakterystyczne są również duże okna, które wpuszczają do środka naturalne światło oraz duży balkon, a najlepiej taras. W apartamencie jedno ogromne pomieszczenie stanowi salon z przestronną kuchnią i jadalnią. Często też znajdują się tutaj dwie łazienki – na tym samym poziomie, a gdy apartament ma poddasze lub antresolę, to zazwyczaj jedna na dole, a druga na górze. W apartamentach konieczne są również dodatkowe pomieszczenia, jak garderoba, pralnia, czy pomieszczenie gospodarcze. Spełniając te wymagania, na miano apartamentu zasługują lokale położone na Starej Sadybie – Villa Sadyba.

Po drugie – architektura budynku

To co wewnątrz to jedno, a to co widoczne na zewnątrz, to drugie. Budynek, a mianowicie apartamentowiec również musi się wyróżniać. Nie może być to zwykły blok, jakich wiele na osiedlach polskich miast i miasteczek. Design zależy jednak od okolicy, w jakim obiekt jest budowany – musi bowiem nawiązywać do panującego tam stylu. Dlatego też jedne apartamentowce to nowoczesne przeszklone budynki, inne zaś przypominają klasyczne wille, jak www.villasadyba.com. W każdym przypadku jednak projektanci zwracają uwagę na wszelkie szczegóły – elewację, dachówkę, a także drzwi i okna. Wszystko bowiem musi być wykonane z najlepszej jakości materiałów.