ból kolan - Agrisol

ból kolan


Utrzymujący się przez wiele godzin i regularnie powtarzający ból kolan, jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości osób dorosłych i starszych. Na co wskazują takie objawy? Czy z bólem kolan można aktywnie żyć, pracować i cieszyć się wolnym czasem? Czym spowodowany jest ból kolan, jakie czynniki mu sprzyjają i w jaki sposób można z nim walczyć? Pytań o ból kolan jest coraz więcej, gdyż coraz większa liczba osób zmaga się z tą dolegliwością. To co jest niepokojące to fakt, że ból kolan dopada coraz częściej również osoby młode, dzieci i młodzież. Jest to bardzo złą wróżbą na resztę ich życia. Tym bardziej należy się dowiedzieć, czym jest powodowane to zjawisko.

Co wywołuje ból kolan?

Kolana to jedne z najważniejszych stawów w naszym organizmie. Zlokalizowane w połowie nóg, przenoszą obciążenie prawie 80% całego naszego ciała. Jak więc nie trudno się domyślić, im więcej ważymy, tym kolana są mocniej obciążone. Ból kolan najczęściej dotyka osoby otyłe i z nadwagą, które mają bardzo mało ruchu. Wiąże się to z jeszcze jednym problemem, a mianowicie ograniczoną produkcją i wysychaniem mazi stawowej, która zapewnia zmniejszenie tarcia i chroni stawy przed ścieraniem się. Na zmniejszenie mazi stawowej ma również wpływ nasza dieta. Brak witamin i minerałów, a także nadmiar składników zakwaszających nasz organizm negatywnie wpływa na funkcjonowanie wszystkich stawów, nie tylko tych w kolanach, ale również łokciach. Dna moczanowa jest jednym z efektów źle zbilansowanej diety i może mieć również wpływ na funkcjonowanie innych narządów, a także być przyczyną otyłości.

Ból kolan w wielu przypadkach jest wynikiem wcześniejszych urazów, które nie zostały należycie rozpoznane i nie zostało do nich włączone leczenie. Wszelkie zwyrodnienia mogą się uaktywniać dopiero po wielu latach, dlatego czasami ciężko jednoznacznie powiązać ból kolan z wydarzeniem, które mogło mieć miejsce w dzieciństwie. Pewną pomocą mogą być wykonane zdjęcia rentgenowskie, ujawniające nieprawidłową budowę stawu kolanowego.