Chrapiesz? Możesz cierpieć na obturacyjny bezdech senny - Agrisol

Chrapiesz? Możesz cierpieć na obturacyjny bezdech senny


Szacuje się, że aż 10% ludzkości zmaga się z chrapaniem. W 80% przypadków problem ten dotyczy mężczyzn. Kobiety zazwyczaj zaczynają chrapać w okresie menopauzy. To problem uciążliwy dla otoczenia, a także… niebezpieczny dla zdrowia i życia samego chrapiącego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Nie każde chrapanie stanowi zagrożenie dla zdrowia. Często jest jednak objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który znacznie obniża jakość życia i zwiększa ryzyko zawału serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i wielu innych poważnych chorób.

Czym jest bezdech senny?

W czasie snu mięśnie – także te wokół dróg oddechowych – w naturalny sposób ulegają rozluźnieniu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mięśnie wiotczeją nadmiernie, co prowadzi do zatamowania lub znacznego utrudnienia przepływu powietrza. Jeśli wentylacja płuc ustaje na dłużej niż 10 sekund lub dochodzi do spłycenia oddechu poniżej 50% (a sytuacja ta powtarza się od kilku do kilkunastu razy w ciągu nocy), oznacza to, że dana osoba cierpi na obturacyjny bezdech senny.

Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększają:

  • otyłość;
  • nieodpowiednie nawyki, jak palenie papierosów oraz objadanie się i spożywanie alkoholu przed snem;
  • nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych, jak skrzywiona przegroda nosowa czy wiotkie podniebienie miękkie;
  • alergie i infekcje dróg oddechowych.

Chrapanie to nie wszystko – objawy bezdechu sennego

Chrapanie nie zawsze oznacza, że dana osoba zmaga się z bezdechem sennym. Zaniepokoić powinno jednak chrapanie nieregularne, przerywane krótkotrwałymi, ale gwałtownymi wybudzeniami, spowodowanymi przez uczucie duszenia się. Ponadto osoba cierpiąca na bezdech senny często skarży się na szereg dolegliwości w ciągu dnia – jest senna, zmęczona, rozdrażniona, ma problemy z koncentracją i pamięcią. Zdarza się również, że nagle zasypia w losowych sytuacjach – podczas czytania, oglądania telewizji lub prowadzenia rozmowy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kierowców, ponieważ nawet krótka utrata świadomości za kierownicą może doprowadzić do tragedii.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego

W leczeniu chrapania często stosuje się domowe sposoby, jak wymuszanie spania na plecach, podkładanie książek pod nogi łóżka (tak, by głowa śpiącego była wyżej niż nogi), skraplanie poduszki olejkami eterycznymi, które mają ułatwiać oddychanie. Metody te nie zawsze okazują się jednak skuteczne. Często konieczna okazuje się operacja w obrębie dróg oddechowych lub zastosowanie laseroterapii. Konieczne jest również wyeliminowanie czynników powodujących chrapanie – rzucenie palenia, absencja alkoholowa czy redukcja wagi ciała.

Aparat CPAP – rozwiązanie problemu bezdechu sennego

Za jedną z najskuteczniejszych (a jednocześnie nieinwazyjnych) metod leczenia bezdechu sennego uważa się stosowanie aparatu CPAP. Bazą urządzenia jest pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta. Dzięki ciągłemu wytwarzaniu dodatniego ciśnienia pompa utrzymuje drogi oddechowe otwarte i dzięki temu zapewnia ich drożność. Chory często już po pierwszym zastosowaniu widzi poprawę i normalizację struktury snu. Aparat CPAP musi być jednak stosowany co noc.