Czytnik kodów kreskowych – dowiedz się więcej - Agrisol

Czytnik kodów kreskowych – dowiedz się więcej


Kod kreskowy oraz czytnik kodów kreskowych to dwa wynalazki, które zrewolucjonizowały system katalogowania towarów. W jaki sposób powstał kod kreskowy oraz czytnik? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Coś więcej niż tylko ciąg cyfr

Kod kreskowy to wynalazek, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić dzisiejszy handel. Pomysłodawcą tej idei był Bernard Silver, który po wysłuchaniu narzekań swojego przyjaciela, będącego jednocześnie sklepikarzem, postanowił wymyślić prosty sposób katalogowania towaru. Wraz ze swoim innym przyjacielem, Normanem J. Woodlandem opracował system kodu kreskowego w oparciu o alfabet Morse’a. Niestety, mimo dobrego pomysłu wyjściowego projekt przeleżał w szufladzie prawie 20 lat. Co było tego powodem? Ani Woodland ani Silver nie potrafi wynaleźć odpowiedniego urządzenia, które by odczytywało informacje. Czytnik kodów kreskowych został dopiero wynaleziony w 1969 roku przez Davida J. Collinsa (był to inżynier z firmy, która odkupiła od pomysłodawców patent). To właśnie on jako pierwszy pomyślał o tym, by wykorzystać laser jako źródło światła, za pomocą którego możliwe będzie odszyfrowanie kodu.

Na jakiej zasadzie działa czytnik kodów kreskowych?

Bez czytnika kodów sam kod kreskowy staje się jedynie nośnikiem kilkunastu cyfr, najczęściej jest ich 12. Nie przenosi on jednak żadnej ceny lub innych informacji na temat produktu. Dopiero moment, w którym czytnik kodów kreskowych skanuje kod, tym samym przenoszą informacje do bazy danych, pozwala odczytać zawarte w kodzie informacje. Na jakiej zasadzie działa czytnik kodów kreskowych? W większości przypadków jest to urządzenie, którego działanie oparte jest o światło skanerów (jest to albo laser albo diody LED), które zawierają w sobie emiter i fotokomórkę. W sklepach głównie spotyka się czytniki kodów kreskowych, które zawierają w sobie laser, dzięki czemu kasjerki mogą odczytywać kod kreskowy ze znaczniej dalszej odległości niż w przypadku diod LED. Na rynku dostępne są dwa rodzaje czytników: stacjonarne i przenośne. Obecnie bardzo popularne są przenośne czytniki, które pozwalają się pracownikom przemieszczać po całym terenie zakładu. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób z niego korzysta. Czytniki kodów kreskowych najczęściej są używane w sklepach lub magazynach.