Dywan nie tylko na podłodze - Agrisol

Dywan nie tylko na podłodze


Jak się okazuje dywany, np. od Carpetoutlet mogą zdobić nie tylko podłogi mieszkań, ale w niektórych przypadkach również ściany. Taki widok spotkać można szczególnie w Rosji, gdzie dywany wieszano już w XVI wieku. Zwyczaj ten przywędrował z Bliskiego Wschodu również do niektórych krajów europejskich. Dawniej, piękne, bogato zdobione dywany były bowiem wyznacznikiem statusu społecznego.

Trochę historii

Inwazja dywanów na ścianach rosyjskich mieszkań przypada na lata 60. W czasie masowej urbanizacji miliony ludzi opuszczało swoje wiejskie domy i przeprowadzało się do nowo wybudowanych, tanich mieszkań w mieście. Od sprawującego władzę Chruszczowa nazywano je Chruszczewkami. Betonowe bloki były bardzo zimne, a ściany niezwykle cienkie. Ludzie zaczęli więc używać wełnianych dywanów w formie izolacji cieplnej oraz jako materiału dźwiękoszczelnego. Dywany spełniały również funkcję dekoracyjną – najpiękniejsze były te z południowych republik ZSRR: Tadżykistanu, Turkmenistanu czy Kazachstanu. Można powiedzieć, że Rosjanie wrócili do pewnej dawnej tradycji, która przywędrowała do Europy z Persji i innych państw Bliskiego Wschodu w XVI wieku. Piękne, misternie utkane dywany były elementem czysto dekoracyjnym i świadczyły o wysokim statusie osoby, która takie dzieło sztuki posiadała.

Dywan na ścianie w nowoczesnym wnętrzu?

Tak jak historia, tak też moda lubi zataczać koło. Z tego względu, być może warto byłoby rozważyć taki dodatek do współczesnych wnętrz naszych domów? W nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeniach dywan na ścianie może posłużyć za bardzo interesującą dekorację i wzbogacić wystrój wnętrza. A już na pewno będzie to ozdoba oryginalna! Warto zatem zajrzeć na https://carpetoutlet.pl by wybrać coś do swojego mieszkania…