Znajdź idealne buty sportowe - Agrisol

Idealne buty sportowe – dowiedz się jak je znaleźć


Jest tak wiele gatunków obuwia sportowego, że osoby, które pierwszy raz szukają dla siebie butów sportowych mogą poczuć się zdezorientowane. Ale nie warto się zrażać. Odrobina wiedzy i wyczucia wystarczy by znaleźć idealne buty sportowe dla siebie.

Podstawową rzeczą, która różni poszczególne modele obuwia sportowego jest kolor. Ta cecha najbardziej rzuca się w oczy, ale mimo tego, że design jest ważny, to z punktu widzenia bezpieczeństwa uprawiania sportu ma drugorzędne znaczenie. Dlatego zaczynając poszukiwania butów dla siebie nie powinniśmy najpierw oceniać wyglądu konkretnych modeli.

Buty sportowe – najważniejsze cechy i funkcje

Podstawową funkcją obuwia sportowego jest zabezpieczanie przed kontuzjami. Dlatego chcąc uchronić kostki przed skręceniem należy dobierać buty do rodzaju uprawianej aktywności. Innego rodzaju miękkości i stopnia amortyzacji będziemy potrzebowali biegając, a innego uprawiając aerobik dlatego bez względu na to czy szukamy butów sportowych damskich czy męskich należy zacząć od jasnego określenia rodzaju aktywności, której mają sprostać.

Ważną kwestią jest to mierzenie obuwia. Najlepiej wybierać je po południu, po całym dniu pracy. Wtedy stopy są delikatnie opuchnięte. Wtedy jest największa szansa na to, że wybierzemy właściwy rozmiar, a nie za mały. Należy się także wystrzegać przed kupowaniem za dużych butów sportowych i myśleniem że gruba skarpetka załatwi sprawę.

Buty do biegania

Bieganie to bardzo wymagający sport nie tylko dla organizmu, ale także dla obuwia. Podstawowym zadaniem butów do biegania jest amortyzowanie wstrząsów, które powstają podczas uprawiania tego sportu. Działają negatywnie na całe ciało, powodując szkody w układzie mięśniowo – kostnym. Warto wziąć także pod uwagę rodzaj podłoża. Buty do biegania po asfalcie będą miały trochę inną budowę, niż te przystosowane do grząskiego gruntu. W pierwszym wypadku najważniejsza jest warstwa amortyzująca, a w drugim głęboki bieżnik, który zapewni odpowiednią przyczepność. Ważne jest także, aby właściwie stabilizowały stopę i były tak wyprofilowane, by wspierały ruch w zakresie pięta – palce. W ten sposób stawiając stopę przy każdym kroku buty będą zapobiegać rotacji na boki.

Buty sportowe do aerobiku i na siłownię

Inne wyzwania stoją przed butami, które będziemy nosić w czasie treningu na siłowni lub aerobiku. Ich podeszwa powinna być elastyczna i miękka, aby amortyzując wstrząsy jednocześnie pozwalała na ruchy w stawie skokowym. Najlepiej jeśli są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, ponieważ jeśli będą bardzo przepocone to będzie można wyprać je w pralce na delikatnym programie. Dużą gamę butów treningowych można znaleźć online na e-sporting.pl.

Buty sportowe na halę

Chcąc rozpocząć grę w tenisa lub squasha warto wybrać buty znajdujące się pomiędzy modelami treningowymi i do joggingu. Z jednej strony powinny być miękkie i wygodne, a z drugiej podeszwa musi zapewniać niezbędną przyczepność, dlatego dobrze jeśli jest wykonana z kauczuku. Jednak nie należy zapominać o niezbędnej amortyzacji.

Z podstawową wiedzą dotyczącą budowy i materiałów z których są zrobione buty sportowe jesteśmy w stanie wybrać model pasujący do naszych potrzeb i rodzaju uprawianej aktywności. Kupując buty stacjonarnie lub online warto chwilę w nich pochodzić, aby upewnić się że są wygodne. Źle dobrane buty sportowe nie tylko utrudniają uprawianie sportu, ale też mogą nieść za sobą ryzyko kontuzji, która skutecznie może odstraszyć od uprawiania sportu.