Pożyczki pod zastaw nieruchomości: co warto o nich wiedzieć? - Agrisol

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: co warto o nich wiedzieć?


Z dostępnych statystyk wynika, że w porównaniu z innymi społeczeństwami Unii Europejskiej Polacy nadal bardzo rzadko korzystają z takich rozwiązań, jak szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw nieruchomości. Według specjalistów od ekonomii można wskazać dwa najważniejsze czynniki, stanowiące przyczynę tego stanu rzeczy.

Pierwszym z nich jest po prostu brak wiedzy na temat charakterystyki, zalet oraz mechanizmu działania tego rodzaju produktów pożyczkowych. Według popularnego w naszym społeczeństwie stereotypu pożyczki pod zastaw nieruchomości stanowią coś w rodzaju „ostatniej deski ratunku”, możliwości, z której należy korzystać tylko i wyłącznie w naprawdę najbardziej skrajnych sytuacjach. Tymczasem, zdaniem zdecydowanej większości ekspertów to właśnie pożyczki pod zastaw nieruchomości stanowią najbardziej efektywny a zarazem najskuteczniejszy sposób w procesie wychodzenia ze zjawiska znanego w ekonomii jako spirala zadłużenia.

Drugim powodem, dla którego polscy konsumencie nadal tak niechętnie decydują się na korzystanie z pożyczek pod zastaw nieruchomości jest prosty mechanizm natury psychologicznej: kiedy formalnie zastawia się dom jako gwarancję pożyczki, perspektywa jego utraty staje się psychologicznie bardziej namacalna. Rzeczywistość pokazuje jednak, że uleganie tego rodzaju mechanizmom psychologicznym prowadzi na finansowe manowce: to właśnie ci konsumenci, którzy odwlekają decyzję o skorzystaniu z pożyczki pod zastaw nieruchomości tracą cały majątek o wiele częściej, niż osoby, które podjęły racjonalne decyzje w zakresie procesu wychodzenia ze spirali długów.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości a wychodzenie ze spirali zadłużenia

Dlaczego korzystanie z takich rozwiązań, jak szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw nieruchomości jest sposobem uznawanym za bezpieczny oraz efektywny w przypadku wychodzenia ze spirali długów? To proste. Najczęściej problemem osób zadłużonych są wciąż rosnące koszty obsługi zadłużenia: z każdym kolejnym kredytem lub pożyczką wiarygodność dłużnika w oczach banku lub firmy pożyczkowej jest niższa, co oznacza coraz wyższe oprocentowanie. W ten sposób, same koszty obsługi długu mogą rosnąć w tempie nawet kilku tysięcy złotych w skali dwóch lat.

Zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości pozwala na uniknięcie tej niezwykle niebezpiecznej pułapki: bank lub firma pożyczkowa otrzymują mocną gwarancję wypłacalności dłużnika w postaci hipoteki jego domu lub mieszkania. Dzięki temu, wiarygodność konsumenta jest oceniana o wiele wyżej, co pozwala na uzyskanie znacznie korzystniejszego oprocentowania kredytu lub pożyczki a także zaciągnięcie zobowiązania na większą sumę pieniędzy.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości w innych sytuacjach

Oczywiście, pożyczki pod zastaw nieruchomości nie są rozwiązaniem, z którego mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby zadłużone. Jest to obecni jeden ze zdecydowanie najtańszych produktów pożyczkowych, przez co warto rozważyć skorzystanie z tej możliwości również wtedy, gdy kwota naszego kredytu nie jest przeznaczona na spłatę zadłużenia, lecz na innego rodzaju cele.