Co należy wiedzieć o zakupie drona? - Agrisol

Co należy wiedzieć o zakupie drona?


Latające po niebie prywatne drony to coś co jeszcze kilkanaście lat temu uchodziło za futurystyczną wizję. Tymczasem dzisiaj śmiało można powiedzieć, że drony wprost spowszedniały i może je kupić dosłownie każdy. Jeśli przymierzasz się do zakupu takiego sprzętu to ten artykuł jest dla Ciebie. Krótko i rzeczowo opisujemy czym charakteryzują się profesjonalne drony.

Czy wolno latać dronem bez zezwolenia?

Przed zakupem drona warto się zainteresować, czy możemy nim latać bez zezwoleń. Jeśli planujemy wykorzystać drona w celach zarobkowych to niezbędne będzie świadectwo kwalifikacji operatorów dronów (UAVO). Poza tym konieczne mogą być badania lotniczo-lekarskie oraz polisa OC. Na szczęście wieloma dronami można także latać bez konieczności uzyskania zezwolenia. Jakie zasady obowiązują?

  • Dron powinien być w zasięgu wzroku.
  • Lot powinien odbywać się na wolnej przestrzeni – z dala od ludzi, pojazdów. zabudowań oraz paru innych dokładnie wyszczególnionych obiektów (między innymi lotnisk).
  • Dron powinien ważyć mniej niż 600g.

Czym się charakteryzuje nowoczesny dron?

Większość nowoczesnych dronów jest sterowanych za pomocą smartfona wyposażonego działające na platformie iOS lub Android. Większość dronów posiada kamerę (lub możliwość jej zamontowania). Oczywiście podstawą są takie elementy jak żyroskop, silniki, sensor wysokości oraz śmigła.

W zależności od stopnia zaawansowania technicznego drony mogą być wyposażone w następujące funkcjonalności: autopilot, automatyczne lądowanie, funkcja autopowrotu, tryb zawisu, inteligentna kontrola położenia wykorzystująca GPS i wiele więcej. Przykładowe drony wyposażone w wyżej wymienione funkcjonalności możemy znaleźć na https://www.import-maszyn.eu/