Jak wybrać buty robocze? - Agrisol

Jak wybrać buty robocze?


Buty robocze są podstawowym elementem wyposażenia pracownika. Często zapominamy o wygodzie i komforcie na rzecz niskiej ceny. Jest to jednak zgubne, ponieważ spędzamy w pracy większą część naszego życia. Noszenie złej jakości obuwia nie tylko naraża nas na urazy i wypadki w pracy, ale również ma wpływ na stan naszego zdrowia. Jak zatem wybrać odpowiednie buty robocze, aby najlepiej spełniały swoją funkcję i dbały o nasze bezpieczeństwo?

Dobór obuwia do rodzaju wykonywanej pracy oraz zagrożeń

Decydując się na zakup obuwia roboczego, należy dobrać je do rodzaju wykonywanego zawodu. Odpowiednie buty robocze uchronią nas przed zagrożeniami czyhającymi w miejscu pracy oraz zapewnią wygodę w trakcie wypełniania powierzonych zadań. Na rynku znajdziemy różne rodzaje obuwia – półbuty, trzewiki, sandały oraz buty do kolan. Inne obuwie należy wybrać pracując w w środowisku suchym, a jeszcze inne do prac budowlanych lub drogowych. Biorąc pod uwagę warunki oraz ewentualne zagrożenia, na jakie możemy natknąć się w pracy, buty robocze mogą ochronić nas przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi, przed temperaturami oraz przed porażeniem prądem elektrycznym. Znajdziemy również buty antystatyczne oraz obuwie dedykowane do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem. Buty robocze należy więc dostosować do warunków panujących w miejscu pracy. Dodatkowo posiadają one oznaczenia, które określają ich właściwości. Buty z oznaczeniem SB posiadają podnosek wytrzymały na zgniecenia do 15kN i uderzenia z energią 200J. Buty z kodem S1 wykazują właściwości antyelektrostatyczne, a te z oznaczeniem S1P chronią dodatkowo pięty przed ostrymi przedmiotami. Buty z normą S2 wykazują właściwości normy S1 oraz są odporne na wilgoć. Buty z normą S3 posiadają zalety dwóch poprzednich, a ponadto są odporne na przebicie podeszwy. Buty z symbolem S5 mają podobne właściwości oraz są wodoszczelne, a te z normą S4 absorbują energię w części piętowej.

Zwróć uwagę na podeszwy

Podeszwy to jeden z kluczowych czynników decydujących o wyborze obuwia. Najczęściej produkuje się je z poliuretanu o pojedynczej gęstości. Są one odporne na temperatury do 100 stopni Celsjusza. Ciekawym wyborem są także dwuwarstwowe buty robocze poliuretanowe o podwójnej gęstości. Wytrzymałość podeszwy zostaje zwiększona dzięki zastosowaniu cięższego poliuretanu, a wnętrze buta, które ma kontakt ze stopą, jest miękkie i wygodne. Dostępne są również buty robocze wykonane z kauczuku nitrylowego oraz poliuretanu, które charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury oraz chemikalia.

Ważny jest wierzch butów

Wybór wierzchniej zabudowy butów jest uzależniony od tego, czym zajmujemy się na co dzień. Zwykle wierzch obuwia roboczego wykonany jest ze skóry lub tworzywa sztucznego i skóry. Największą wygodą odznaczają się buty z perforowaną skórą, które można również z powodzeniem nosić latem. Do prac na zewnątrz idealnie nadają się buty robocze z nubuku i skóry licowej, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne, a ich konserwacja nie sprawia problemów.

Sprawdź rozmiar i wagę

Przy wyborze obuwia roboczego należy zwrócić uwagę, aby but był o około pół centymetra dłuższy niż nasza stopa. Nigdy nie wybierajmy butów, które pasują idealnie lub są ciasne. Zapewni to większą wygodę w trakcie użytkowania. W obuwiu spędzamy nierzadko cały dzień i w trakcie wykonywania obowiązków stopy są narażone na puchnięcie. Ważnym aspektem jest również waga. Odpowiednio dobrane buty robocze nie muszą być ciężkie, a o ich solidności decyduje nie ciężar, a materiały, z których zostały wykonane. Dobrym wyborem może okazać się obuwie z wkładką kompozytową i podnoskiem.

Jak można zauważyć, wybór butów roboczych nie jest trudnym zadaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe kryteria. Dzięki nim uda się nam kupić buty robocze, które zadbają o nasz komfort w trakcie wykonywania codziennych czynności i zabezpieczą nas przed przykrymi wypadkami w miejscu pracy.

Jeśli tematyka BHP i odzieży roboczej jest Ci bliska zapraszamy na stronę https://meridus.pl